Obostrzenia związane z COVID-19 – nowelizacja z 16.10.2020
Opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii [Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1829].
Nowelizacja dotyczy m.in. § 28. 8. mówiącego o zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. Zgromadzenia takie będą się mogły obywać:
• w budynkach – z zachowaniem limitu osób uczestniczących (1 osoba na 4m2powierzchni w obszarze żółtym albo 1 osoba na 7m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny) oraz dystansu nie mniejszego niż 1,5m i obowiązku zasłaniania ust i nosa;
• na zewnątrz – z zachowaniem dystansu nie mniejszego niż 1,5m oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.
Obszary żółte i czerwone
Od 10 października cały kraj zostaje objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.
Z dniem 17.10.2020 r. obszarem czerwonym w województwie lubelskim zostały ogłoszone powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski oraz Chełm, Lublin i Zamość.
- 1.Ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemiiwywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ze wskazaniem następujących rodzajów obszarów, na których obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii:
1) obszar obejmujący powiaty, których wykaz jest określony w załączniku do rozporządzenia, zwany dalej „obszarem czerwonym”;
2) obszar obejmujący powiaty nieobjęte wykazem, o którym mowa w pkt 1, zwany dalej „obszarem żółtym”.
Obowiązek zakrywania ust i nosa
Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in. kultu religijnego.
Obecna nowelizacja zmieniła m.in. brzmienie § 27. 1. 1.
- 27.1.Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego[…] ust i nosa:
1)w środkach publicznego transportu zbiorowego[…]
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
a) […] na terenie cmentarzy[…]
b) na terenie nieruchomości wspólnych[…]
c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: […] kultu religijnego, […] za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Obowiązek ten nie dotyczy duchownych podczas sprawowania kultu religijnego. Obecna nowelizacja zmieniła m.in. brzmienie § 27. 3. 1.
- 27.3.Obowiązku określonego w ust.1 i 2 nie stosuje się w przypadku:
1) pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;
4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe[…] z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania;
8) sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania.
Obowiązku tego nie stosuje się także podczas zawierania małżeństwa.
- 27.4.Obowiązku określonego w ust.1 nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.
Zgromadzenia w ramach działalności Kościoła
Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać:
• w budynkach – z zachowaniem limitu osób uczestniczących (1 osoba na 4m2powierzchni w obszarze żółtym albo 1 osoba na 7m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny) oraz dystansu nie mniejszego niż 1,5m i obowiązku zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem sprawujących kult religijny);
• na zewnątrz – z zachowaniem dystansu nie mniejszego niż 1,5m oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.
obszar czerwony
- w budynkach– z zachowaniem limitu osób uczestniczących 1 osoba na 7m2powierzchni budynku (oprócz osób sprawujących kult religijny,…) z zachowaniem dystansu 1,5moraz obowiązku zakrywania ust i nosa (z wyłączniem sprawujących kult religijny);
• na zewnątrz – z zachowaniem dystansu nie mniejszego niż 1,5m oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.
obszar żółty
- w budynkach– z zachowaniem limitu osób uczestniczących 1 osoba na 4m2powierzchni budynku (oprócz osób sprawujących kult religijny,…) z zachowaniem dystansu 1,5moraz obowiązku zakrywania ust i nosa (z wyłączeniem sprawujących kult religijny);
• na zewnątrz – z zachowaniem dystansu nie mniejszego niż 1,5m oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa. - 28. 8.Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:
1)w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 4m2 powierzchni w obszarze żółtym albo 1 osoba na 7m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w §27 ust.1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
2) na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w §27 ust.1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
Przyjęcia ślubne, konsolacje, przyjęcia komunijne i okolicznościowe
Przyjęcia ślubne, konsolacje, przyjęcia komunijne i inne okolicznościowe dopuszczone są tylko w obszarze żółtym, z udziałem do 20 osób (z wyłączeniem ich obsługi), bez możliwości tańczenia (od 19.10.2020).
- 28. 9.Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust.1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
2)przyjęć ślubnych, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych do 20 osób – z wyłączeniem ich obsługi – w przypadku obszaru żółtego, przy czym te przyjęcia odbywają się bez możliwości tańczenia.