Propozycje codziennych modlitw na kolejne dni okresu wielkanocnego.
- Przeżyliśmy czas Wielkiego Tygodnia. Na stronię internetowej parafii pojawiały się propozycje modlitw rodzinnych, które, ufam, pomogły zagospodarować czas w domu, aby nie stracić kontaktu z Bogiem, a wręcz przeciwnie, by przekonać się, że, choć oddzieleni od świątyni i sakramentów, nie przestajemy wierzyć, że Bóg nam błogosławi.
- Teraz jesteśmy wezwani do osobistego starania, aby już z mniejszą pomocą księdza organizować życie modlitewne rodziny. Oczywiście w zakładce „Nabożeństwa domowe w czasie pandemii” na stronie internetowej naszej parafii, będą pojawiały się podpowiedzi i propozycje, ale ciężar obowiązku organizacji modlitewnej spoczywa już na rodzicach i dorosłych dzieciach.
- O czym należy pamiętać? Modlitwa, jak każda sprawność, potrzebuje systematyczności. Należy więc ustalić konkretny czas. Najlepiej, jakby w ciągu tygodnia, godzina była podobna. Rano i wieczorem. Nie musi to być długi czas, który poświęcamy modlitwie. Ważne, by modlitwa była systematyczna. To oznacza, że nie należy się bać przerywać wykonywanej pracy, aby zwołać wszystkim na krótkiej modlitwie.
- Propozycje modlitwy wydają się proste i monotonne. Takie mają być, aby modlitwa stała się przyzwyczajeniem, aby odbywała się niezależnie od samopoczucia czy też nastroju. Ważne to jest przede wszystkim dla dzieci i … mężczyzn.
- Sercem modlitwy jest czytanie i słuchanie Słowa Bożego. Dlatego w eksponowanym miejscy księga Biblii powinna się znajdować i tam powinna odbywać się modlitwa. Pismo Święte jest znakiem Chrystusa, Słowo Boże w Nim zwarte jest Chrystusem. Dlatego spotkanie modlitewne w domu nie jest jałowe.
- Pamiętajmy, że o skuteczności modlitwy nie stanowią nasze odczucia, tylko wiara. Jeśli wiara podpowiada nam, że Bóg jest z nami (skąd to wiemy? Z Pisma Św.), to tak rzeczywiście jest; jeżeli wiara mówi nam, że On wysłuchuje naszych próśb, tak jest rzeczywiście. Jezus mówił, że „pozostaje z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata” – nie mówił, że będziemy to odczuwać.
- Z doświadczenia świętych i nauczania Kościoła wiemy, że im trudniej modlić się (a my wtedy nie rezygnujemy z modlitwy), nawet kiedy są to mechanicznie wypowiadane formuły, tym modlitwa jest skuteczniejsza.
- Zadaniem modlitwy jest przekonać nas osobiście, że Bóg jest dobry i daje nam odpowiednie dary, które są nam potrzebne do zbawienia. Na modlitwie nie przekonujemy Boga – On wie czego nam potrzeba.
- Skoro sercem modlitwy jest Słowo Boże, w okresie wielkanocnym proponuję lekturę Dziejów Apostolskich. Ta księga Nowego Testamentu opowiada nie tyle historię apostołów, ile raczej opisuje ich świadectwo o Jezusie Zmartwychwstałym oraz życie pierwszych wspólnot chrześcijańskich, zrodzonych z tego świadectwa.
Struktura codziennych, porannych i wieczornych, modlitw.
Na stole lub w innym eksponowanym miejscu kładziemy księgę Pisma Świętego. Możemy zapalić świecę.
Pozostajemy w postawie stojącej.
- Przewodniczący modlitwie: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
- Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
- Modlitwy:
- Ojcze nasz
- Zdrowaś Mario
- Wyznanie wiary:
- Dziesięć przykazań Bożych
- Dwa przykazania miłości.
- Czytanie z Pisma świętego:
- Po czytaniu modlitwa: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…
- Modlitwa o umocnienie na czas pandemii: Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię. Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.
Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, oraz pociesz ich rodziny.
Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.
Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie i prosimy udziel nam pokoju i zdrowia.
Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, i prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.
- Modlitwa: „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko”
- Przewodniczący modlitwie: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
____________________________________________________
Fragmenty Dziejów Apostolskich na kolejne dni – teksty będą czytane po kolei. Księgi Pisma Świętego podzielone są na rozdziały – duże cyfry. Przy niektórych zdaniach w tekście ksiąg, mamy małe numerki – to numery wersetów.
Przykład: Dz 5, 7-14
Wyjaśnienie skrótów: Dz – Księga Dziejów Apostolskich
5 – pierwsza cyfra po skrócie nazwy księgi oznacza rozdział. Po numerze rozdziału zawsze jest przecinek (,). Tu mamy więc: rozdział 5.
7 – pierwsza cyfra po przecinku oznacza początkowy werset fragmentu: Tu mamy więc: od wersetu 7.
– myślnik między cyframi oznacza kontynuację pierwszego wersetu, więc możemy go odczytywać jako „do”
14 – końcowy werset fragmentu
Podany przykład: Dz 5, 7-14 odczytujemy: Fragment z Dziejów Apostolskich, z piątego rozdziały, wersety od siódmego do czternastego.
____________________________________________________
Fragmenty na tydzień Oktawy Wielkanocy:
____________________________________________________
Wtorek, 14 kwietnia. Modlitwa poranna: Dz 1,1-14
Modlitwa wieczorna: Dz 1, 15-26
____________________________________________________
Środa, 15 kwietnia. Modlitwa poranna: Dz 2,1-13
Modlitwa wieczorna: Dz 2, 14-21
____________________________________________________
Czwartek, 16 kwietnia. Modlitwa poranna: Dz 2,22-36
Modlitwa wieczorna: Dz 2, 37-41
____________________________________________________
Piątek, 17 kwietnia. Modlitwa poranna: Dz 2,42-47
Modlitwa wieczorna: Dz 3, 1-10
____________________________________________________
Sobota, 18 kwietnia. Modlitwa poranna: Dz 3,11-16
Modlitwa wieczorna: Dz 1, 17-26
____________________________________________________
Niedziela, 19 kwietnia. Modlitwa poranna: Dz 4,1-22
Modlitwa wieczorna: Dz 4, 23-31
____________________________________________________